×

Bilgilendirme!

Söz konusu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Mide Botoksu

Mideye botoks uygulamak, midenin belirli bölgelerine endoskopik olarak botoks toksini enjekte edilmesine dayanan nispeten yeni bir kilo verme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması kısıtlanarak mide boşalma süresi geciktirilir ve hasta iştahsızlık yaşar; Böylece kilo kaybı sağlanır. Mide botoksu kilo vermek isteyen hemen hemen herkese uygulanabilir. Bu işlem obezite ameliyatı değildir. Bununla birlikte, uygulanabilecek hastalar için belirli kriterler vardır.

Diyet ve sporla düzgün kilo veremeyenler için uygun bir yöntemdir.

Vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan ve obezite cerrahisi ile başarı sağlayabilen hastalarda gastrik botoks önerilmemektedir.

İzmir ‘de mide botoksu son yıllarda oldukça yaygın olan bir operasyondur ve mide botoksu uygulanacak hastaların vücut kitle indeksi 40'ın altında olmalıdır. Yani diyet ve egzersizle kilo veremeyen, vücut kitle indeksi 27-35 arasında olan ve 10-20 kiloyu aşan bireylerde uygulanır. Bu noktada fazla kilolu ancak ameliyat edilecek kadar obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturmaktadır.

İzmir ‘de mide botoxu yaptırmak isterseniz alanında uzman birçok hekim bulunur. Prof. Dr. Özgür Fırat İzmir ‘de öne çıkan, genel cerrahinin en önemli isimlerindendir. Fakat bu operasyonun bir tedavi yöntemi olarak görülmemesi gerekir. Midesinde ülser veya gastrit bulunan hastalarda öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi yapılabilir ve sonrasında mide botoksu uygulanabilir.

Mide botoksunun ardından hasta hızlı bir şekilde sosyal hayatına dönebilir ancak her tıbbi tedavide olduğu gibi mide botoksundan sonra da dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bu konular aşağıdaki gibidir;

  • Yeme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir,
  • Paketlenmiş veya fast food olarak bildiğimiz yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
  • Aşırı yağ ve karbonhidratlardan kaçınılmalıdır.
  • Asitli içeceklerden kaçınılmalıdır.
  • Çeşitli beslenmeye ek olarak çeşitli beslenme verilmeli ve fiziksel egzersizler yapılmalıdır.

 

Diyet ve egzersizle kilo veremeyen hastalar mide botoksu uygulamasını tercih ediyor. Mide botoksu uygulamasının kilo verme avantajının yanında birçok avantajı vardır. Endoskopik yöntemlerle yapıldığı için vücutta yaz belirtisi görülmemektedir. Midede veya sindirim sisteminde kalıcı bir değişiklik olmadığı için belli bir süre içinde geri dönmek olağandır. Komplikasyon riski mide küçültme ameliyatlarından daha azdır. Mide botoksu enjeksiyonu genellikle 4-6 ay arasında etkisini yitirdiği için mide normal çalışma düzenine döner. Yaklaşık 30 dakika içinde tamamlanır. Hastaneye yatışa gerek olmadığı için hasta gerekli kontrollerden sonra eve taburcu edilir.

Mide botoksunda kullanılan ilacın tam etkisinin 4-6 ay içerisinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle kalıcı hasar olasılığı yoktur.

Mide botoksu yapıldıktan ortalama 2-3 gün sonra açlık hissinde azalma görülmektedir. Kilo kaybı ise 2 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar ve hedeflenen kiloya düşmeye başlarsınız.

Mide botoksu sadece midenin düz kaslarına uygulanır, sinir hücrelerine ve bağırsak hareketlerine hiçbir etkisi yoktur. Bu nedenle bağırsak tembelliğini artırmaz. Mide botoksu sonrası size özel hazırlanacak olan diyette bağırsakların işleyişine yönelik besinler diyete eklenerek bağırsak tembelliğinde düzelme görülebilir.

Botoks uygulanan hastalar normale göre daha geç acıkırlar, daha az parçalar ile doyarlar ve tokluk hissi daha erken başlar.