×

Bilgilendirme!

Söz konusu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Kilo verme ameliyatı, gıda alım miktarını kısıtlayan ve / veya malabsorbsiyon yaratan cerrahi prosedürlerle gastrointestinal sistemi değiştirmektir.

Tüm konservatif yöntemlerden sonra tekrar kilo alma olasılığı yaklaşık% 95'tir. Şu anda kilo verme ameliyatı uzun süreli dayanıklılığı olan tek yöntemdir.

Hastalar ilk altı ayda fazla kilolarının yüzde 30 ila 50'sini (bu ortalama 30 ila 40 kg) ve fazla kilolarının yüzde 77'sini ameliyattan 12 ay sonra (50 ila 60 kg) kaybedebilirler. Başka bir çalışma, hastaların ameliyattan 10-14 yıl sonra aşırı kilo kaybını yüzde 50 ila 60 oranında sürdürebileceğini gösterdi.

Kilo verme ameliyatı vücut kitle indeksine (vücut ağırlığı (kilogram cinsinden) / vücut boyuna2 (metre cinsinden) göre sunulur. Hastalar tipik olarak BMI 35-39 ise bariatrik cerrahiye hak kazanır ve Tip gibi belirli önemli sağlık sorunları vardır. 2 diyabet, uyku apnesi veya yüksek tansiyon. Gastroözofageal reflü, eklem sorunları. 40 veya daha yüksek bir BMI de niteleyici bir faktördür. Son zamanlarda, vücut kitle indeksi 30-35 olan tip 2 diyabet hastaları için kan şekeri seviyeleri zayıf tıbbi kontrolü olan Kilo verme ameliyatı önemli bir tedavi olarak önerilmektedir.

Kilo verme ameliyatı için birçok gastrointestinal operasyon vardır. Bununla birlikte, Uluslararası Obezite ve Metabolik Bozukluklar Cerrahisi Federasyonu (IFSO) tarafından bahsedilen beş prosedür, Tüp Mide Ameliyatı, Roux en Y Gastrik Bypass, Ayarlanabilir Mide Bandı, Biliopankreatik Diversiyon ve Bir Anastomoz Gastrik Bypass'tır. Bunlardan Sleeve Gastrektomi ve Roux en Y Gastrik Bypass tüm operasyonların% 85'ini oluşturmaktadır.

Kilo verme ameliyatı, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve uyku apnesi gibi kiloyla ilgili sağlık sorunları riskinizi azaltmaya yardımcı olabilirken, ameliyatlar hala önemli gastrointestinal prosedürlerdir. Hastaların kilo verme ameliyatına hak kazanmak için belirli tıbbi yönergelere uymaları gerekebilir. Ancak; Deneyimli cerrahi ekip ve özenle seçilmiş hastalar gibi optimal koşullar altında sonuçlar mükemmeldir. Komplikasyon oranları, en çok uygulanan elektif genel cerrahi işlem olarak adlandırılan laparoskopik kolesistektomi ile karşılaştırılabilir.

Laparoskopik ameliyattan sonra hastalar 2-3 gün içinde kendilerine bakabilirler. İki hafta içinde jogging veya bisiklete binmek mümkündür. 4-6 aydan önce halter tavsiye edilmez

Laparoskopik ameliyattan sonra hastalar 2-3 gün içinde kendilerine bakabilirler. İki hafta içinde jogging veya bisiklete binmek mümkündür. 4-6 aydan önce halter tavsiye edilmez

Kilo verme ameliyatından sonra kusma asla "normal" olarak değerlendirilmemelidir. Öncelikle cerrahi bir komplikasyon araştırılmalıdır. Operasyonla ilgili herhangi bir anormallik olmaması durumunda hastanın beslenme alışkanlıkları ve ruh sağlığı değerlendirilmelidir.